Noć muzeja je sam po sebi već u našem gradu dobra tradicija koju redovito posječujem pa smo tako i ove godine žena i ja, ruku pod ruku, obišli naš muzej.
Ponuda bogata, fino uređena i ma koliko znao o postavu uvijek ima puno novih stvari koje te zaokupe i privuku pažnju. Dosta ljudi, živa atmosfera i da, to je priča kada"ljudi budućnosti-MI" barem na jedno večer, oživjeljavamo neku muzejsku tadašnju sadašnjost.
21 je sat brže bolje se selimo u prostorije gradske likovne galerije gdje počinje ono pravo. Predavanje o temi ovogodišnje noći muzeja, a to je ove godine i samo tu temu radi Križevački muzej, 100 godina od početka I svjetskog rata.
Odlična tema i odlični postav fotografija iz toga doba uglavnom Križevačkih vojakov, a bilo ih je?
Uvodničar programa i glavni organizator ove večeri je bio Ozren Blagec.
Predavači su bili:
dr sc Vijoleta Herman Kaurić - tema Zagreb i šire područje tijekom I svjetskog rata. saznali smo da je do rata bilo 168 društava u Zagrebu kojim je tada 2014. brojio oko 80 000 stanovnika. Tijekom rata je bilo oko 80 aktivnih društava kojima su sve glavne smjernice rada bile uglavnom prikupljanja novaca za siromašne, za djecu i obitelji vojakov. 1921 Zagreb je već imao 121 000 stanovnika.
Tomislav Bogdanović- Križevci tijekom I Svjetskoga rata. Kako se tada živjelo, školovalo, pomagalo vojacima i djeci iz cijele tadašnje države. Do te 2014 godine Križevac kotirao kao jednom respektabilno središte, nakon završetku rata izgubio je ekonomsku i političku prevlast u odnosu na susjedne gradove. I broj stanovnika je također do rata konstantno rastao, a za vrijeme i nakon rata je dobrano gubio korak sa "susjedima". Križevci su 2014. imali 4886 stanovnika, a 1921. - 4698. Priča je tu bila i o tadašnjem obrtništvu.
Kustos muzeja Zoran Homen- njegova tema je bio Marcel Kiepach rođ. 1894. u Križevcima, plemenitaš, mlad, iznimno daroviti izumitelj, čovjek koji je obečavao svojim radom ne zadužiti samo grad ili državu već i svijet, a poginuo je 1915.g.
Svi predavači su nas prikovali za sjedalo svojim iznimno zanimkljivim izlaganjem skoro 3 sata.
Zatim dolazi nekaj posebno, DOMJENAK!
Ali kakav domjenak! Hrana i piće se baziralo na jelovniku kakav su ti vojaci jeli na bojištima, normalno ipak "malo" poboljašni (repa, grah, zelje... buncek). PUN POGODAK!
I za kraj prava glazbena poslastica koju nam je priredio sastav FOUR, dva člana iz Zagreba dva iz Križevaca. Svi smo se opet prikovali za sjedala i slušali taj izniman glazbeni izričaj cijelim tijelom. I da moram reči da nas je ove godine bilo jako puno, jedva smo se nekako natisaklali u dvije velike prostorije. Pohvale i čestitke organizatoru!
Nema komentara:
Objavi komentar